הפגישה הראשונה שלי עם יגאל היתה כשהוא בא לשכנע אותנו להתגייס לפלמ"ח.
היינו בהכשרה של ה"מחנות העולים" בקיבוץ דפנה ויגאל בא לשוחח איתנו.

שמו נישא לפניו, כולנו ידענו, שמענו על יגאל. וכמובן ההופעה שלו – משתי בחינות. קודם כל ההופעה החיצונית שהרשימה מאוד, קודם כל את הבנות, אבל גם הבנים לא יכלו להתייחס
אליו באדישות. הוא היה פשוט יפה. למרות שהוא לא היה גבוה. היה פשוט יפה.

חוץ מזה התרשמנו מאוד מדרך הדיבור שלו – מדרך הצגת הדברים, מהיחס הבלתי אמצעי, מהחביבות שלו. אינני זוכר את הדברים שהוא אמר בפגישה ההיא, אני זוכר את הרושם שהוא השאיר עלינו. בעובדה, התגייסנו כולנו לפלמ"ח.

מפגש אישי אחר היה כאשר נישאתי. גמרתי אז את שרות החובה בן השנתיים בפלמ"ח, ורציתי לצאת לחופשה בת חצי שנה, ואחריה לחזור ולשרת בפלמ"ח.

באתי לפגוש אותו בתל-אביב. הוא היה פיקח, "ממזר". הוא ידע לשם מה אני בא אליו, ולפני שפתחתי הוא "שאל" אותי:

תשמע, אולי אתה יודע, איך יוצאים לקצת חופש וחוזרים הביתה, למשק, אחרי כל כך הרבה שנים שאני משרת?

כך הוא הוציא לי את הרוח מהמפרשים. השיחה היתה מאוד חברית. הוא לא נתן תחושה של מפקד בכיר מול מ"מ צעיר. כשהוא הציג לך את הבעיה האישית שלו,  לא יכולת להתעקש ולעמוד על דעתך.  בסופו של דבר קיבלתי חודש וחצי חופש…

פגישה שזכורה לי מצוין היתה בנגב, במלחמת העצמאות. הייתי מ"פ  ויגאל בא לבקר. האוכל שלנו היה כמעט רק שימורים ופעם אחת שחטנו כבש כדי לשפר קצת. מי שטיפל בזה לא הקפיד, ולא קבר את הקרביים. יגאל בא וראה את זה, והעיר לי בטון – אני לא אגיד חריף, אבל בטון שלא הייתי רגיל לשמוע ממנו. זה נחרט בזכרוני למשך כל השנים. מאז אני מקפיד בכל המקומות ששרתתי בהם על סדר ונקיון במתקנים. גם בחברת החשמל, שעשינו שם לאחרונה מבצע של נקוי וסילוק גרוטאות ששכבו הרבה שנים..

פגישות עבודה אחרות היו כאשר הוא היה שר החוץ, ואני הייתי ראש ה"מוסד". כשהייתי מעביר דיווח "לידיעתו בלבד", תמיד ידעתי ללא צל של ספק שכך זה יהיה, מה שלא תמיד היה אצל שרים אחרים. היה מעיין, אוטם את המעטפה מחדש, ומחזיר אלינו, כפי שהתבקש לעשות.

בהתייעצויות, בדיונים, הגישה שלו היתה תמיד ענינית, דוגרית. היו לנו כמובן חילוקי דעות בכמה נושאים, אבל בכל הדיונים איתו – הן בנפרד והן עם אחרים, תמיד היתה הגישה הענינית, אף פעם לא גלשה לויכוח שאינו לענין. גם כשהיו לו השגות על הנושא, הוא העלה אותן בצורה ג'נטלמנית, ואני יודע שהוא "אכל לא מעט צפרדעים" באותה תקופה.

*יצחק חופי (חקה): איש פלמ"ח, אלוף בצה"ל, יו"ר חברת החשמל וראש המוסד

יצחק חופי (חקה)  סיפר: